Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Bankers Box® EASYLIFT™ Basic-Duty Strength Storage Boxes Letter Files, 12.75" x 13.25" 10.5", White/Blue, 12/Carton
Manufacturer Number: 0006301
Number: FEL-0006301
Add item to cart:
$109.76
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-0006301 |
| Description: | Bankers Box® EASYLIFT™ Basic-Duty Strength Storage Boxes Letter Files, 12.75" x 13.25" 10.5", White/Blue, 12/Carton |
| Additional Information: |
Letter/letter sized box is 20% lighter than a standard letter/legal box when full. So compact, it's easy to transport -- so lightweight, it's easy to carry. Lift-off lid ships attached to prevent lid loss, then tears off for use. Perfect for the office or home office. Bankers Box Easy Lift Basic-Duty Letter/Letter Size Storage Box is 20% lighter than a standard letter/legal box when full. So compact, it's easy to transport—so lightweight, it's easy to carry. Lift-off lid ships attached to prevent lid loss, then tears off for use. Perfect for use in the office, home office, school, or wherever you need to store important files, papers, or anything. Also store holiday decorations, clothes, to when you. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 0006301 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Case count | 12 Each |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Boxes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44111515 |
| Keywords | 0006301, 12 x 12 x 10, 20%, Bankers Box, Cartons, Cases, Compact, Containers, Crates, Easy Lift, EasyLift, FEL, Fellowes, File Box, File Boxes, Lightweight, Storage Box, Storage Boxes, Storage File Box, White |
| Material(s) | 2-Ply Cardboard End, 1-Ply Cardboard Side, 2-Ply Cardboard Bottom |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Product Compostability Indicator | N |
| Stacking Strength | 400 lb |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Color Family | Multicolor |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Inner Depth | 12" |
| Color(s) | White/Blue |
| Depth | 13.25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Handle | Side Hand Holes |
| Inner Height | 10" |
| Width | 12.75" |
| Box Style | Basic Set-Up |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Inner Width | 12" |
| Case Count | 12 Each |
| Number of Bins | 1 |
| File Size Format | Letter |
| Strength | Medium-Duty |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Height | 10.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.97424 |
| Height: | 5.0 |
| Length: | 25.3 |
| Shipping Dimensions: | 25.3" x 23.0" x 5.0" |
| Upc Code: | 043859565641 |
| Case Cube: | 1.68041 |
| Weight: | 13.4 |
| Width/Diameter: | 23.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 12 |
| Density: | 7.97424 |
| Height: | 5.0 |
| Length: | 25.25 |
| Shipping Dimensions: | 25.25" x 23.0" x 5.0" |
| Upc Code: | 043859565641 |
| Case Cube: | 1.68041 |
| Weight: | 13.4 |
| Width/Diameter: | 23.0 |

0
