Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Bankers Box® LIBERTY® Check and Form Boxes 6.25" x 24" 4.5", White/Blue, 12/Carton
Manufacturer Number: 00003
Number: FEL-00003
Add item to cart:
$362.76
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-00003 |
| Description: | Bankers Box® LIBERTY® Check and Form Boxes 6.25" x 24" 4.5", White/Blue, 12/Carton |
| Additional Information: |
Secure string & button closure. Keeps checks and forms in place, even if box is overturned. Basic duty storage boxes. Made from corrugated paper. Bankers Box Liberty Check and form boxes feature string & button secure closure—keeps checks and forms in place, even if box is overturned. Made from corrugated cardboard. Easy to store and stack for long term use. Write on the outside of the storage box to make it easier to know what materials are inside. Use in the home, home office, school, or wherever you need to store important information. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 00003 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Case count | 12 Each |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Boxes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44111515 |
| Keywords | 6 x 4.25 x 23.25, BANKERS BOX, Bankers Box Files, Bankers Box Storage, Boxes, Card File, Card Size, Carton, Cartons, Cases, Containers, Crates, FELLOWES, File Box, File Boxes, File Storage, File/Storage, Files, Liberty, Liberty Storage Box, Recycled Product, Recycled Products, Storage, Storage Boxes, Storage File, Storage File Box, Storage Files, White |
| Color(s) | White/Blue |
| Depth | 24" |
| Inner Depth | 23.25" |
| Package Includes | (24) Strings |
| Global Product Type | Check/Form Storage Boxes |
| Width | 6.25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| For Use With | Bank Checks, Forms |
| Closure Type | Two Flaps |
| Height | 4.5" |
| Box Style | Basic Set-Up |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Strength | Medium-Duty |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Case Count | 12 Each |
| Material(s) | 3-Ply Cardboard End, 1-Ply Cardboard Side, 1-Ply Cardboard Bottom |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| File Size Format | Small |
| Stacking Strength | 500 lb |
| Inner Width | 6" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Fastener Style | String & Button |
| Color Family | Multicolor |
| Inner Height | 4.25" |
| Number of Bins | 1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.1708 |
| Height: | 2.5 |
| Length: | 42.5 |
| Shipping Dimensions: | 42.5" x 25.0" x 2.5" |
| Upc Code: | 10077511000031 |
| Case Cube: | 1.39366 |
| Weight: | 8.6 |
| Width/Diameter: | 25.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 12 |
| Density: | 6.18647 |
| Height: | 2.38 |
| Length: | 42.25 |
| Shipping Dimensions: | 42.25" x 24.0" x 2.38" |
| Upc Code: | 077511000034 |
| Case Cube: | 1.3966 |
| Weight: | 8.64 |
| Width/Diameter: | 24.0 |

0
