Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® FAXPHONE L190 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print
Manufacturer Number: 6356B002
Number: CNM-6356B002
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-6356B002 |
| Description: | Canon® FAXPHONE L190 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print |
| Additional Information: |
Laser fax machine copies, faxes and prints. L190 laser fax machine offers quality results whether you are faxing, printing or copying. It functions in the place of three machines. With fast features such as 33.6 kbps faxing, 26 pages per minute printing and copying and a Quick First Print Time of just 5.8 seconds, you can keep your office productive throughout the day. You can keep a comprehensive address book with the 40 one-touch speed dials and 200 coded dials.Starter cartridge
Warranty: Manufacturer's one-year limited exchange/carry in. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6356B002 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 44101508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange/carry-in warranty. |
| Keywords | Canon, Copier, FAXPHONE L190, Fax Machine, Printer |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Consumption | 490W Peak |
| Processor | 133 MHz |
| Secure Fax (Password) | No |
| Maximum Print Speed (Black) | 26 ppm |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Height | 14 1/10" |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Maximum Memory | 128 MB |
| Weight | 30 lbs |
| Width | 15 2/5" |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| One Touch Presets | 40 |
| Global Product Type | Fax Machine |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Printer Type | Laser |
| Network Ready | No |
| Copying Speed (Black) | 26 ppm |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Telephone Features | Distinctive Ringtone |
| LCD Display Format | 5 Lines LCD |
| Network Capable | No |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Copies | 99 |
| Accepts Paper Size | Statement |
| Secure Print Function | No |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 400 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Broadcast Groups | 250 |
| Sorting Function | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Fax Memory (Pages) | 512 |
| Handset | Yes |
| Standard Memory | 128 MB |
| Delayed Transmission | No |
| First Page Out | 5.8 sec |
| LCD Display | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 20 7/10" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Machine Functions | |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Model Name/Number | FAXPHONE L190 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Paper Input | 250 Sheet Cassette |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 15.60844 |
| Height: | 14.1 |
| Length: | 20.7 |
| Shipping Dimensions: | 20.7" x 15.4" x 14.1" |
| Upc Code: | 00013803148770 |
| Case Cube: | 2.60116 |
| Weight: | 40.6 |
| Width/Diameter: | 15.4 |

0
