Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® FAXPHONE L100 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print
Manufacturer Number: 5258B001
Number: CNM-5258B001
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-5258B001 |
| Description: | Canon® FAXPHONE L100 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print |
| Additional Information: |
Laser fax machine copies, faxes and prints. L100 laser fax machine offers quality results whether you are faxing, printing or copying. It functions in the place of three machines. With fast features such as 33.6 kbps faxing, 19 pages per minute printing and copying and a Quick First Print Time of just 8 seconds, you can keep your office productive throughout the day. You can keep a comprehensive address book with the 30 one-touch speed dials and 100 coded dials.Starter cartridge
Warranty: Manufacturer's one-year limited exchange/carry in. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5258B001 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 44101508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange/carry-in warranty. |
| Keywords | CNML100, Canon, Copier, FAXPHONE L100, Fax Machine, Printer |
| Dual Access Capability | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 200% |
| Handset | Yes |
| Depth | 12" |
| Fax Memory (Pages) | 512 |
| Global Product Type | Fax Machine |
| Machine Functions | |
| Paper Input | 150 Sheet Cassette |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Auto Document Feed/Sheets | 30 |
| LCD Display | Yes |
| Telephone Features | Distinctive Ringtone |
| Copying Speed (Black) | 19 ppm |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| LCD Display Format | 5 Lines Backlit LCD |
| Width | 14 7/10" |
| Weight | 19.5 lbs |
| Power Consumption | 410W Peak |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Processor | 133 MHz |
| Speed Dial Memories | 100 |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 8,000 |
| Network Capable | No |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Sorting Function | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Standard Memory | 64 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 19 ppm |
| Height | 12" |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Printer Type | Laser |
| Model Name/Number | FAXPHONE L100 |
| Broadcast Groups | 140 |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 400 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Secure Fax (Password) | No |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Wireless Printing | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | Statement |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 50% |
| First Page Out | 8 sec |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Secure Print Function | No |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Network Ready | No |
| One Touch Presets | 30 |
| Maximum Copies | 99 |
| Delayed Transmission | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 8.72727 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 19.5 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 16.5" x 16.0" |
| Upc Code: | 00013803135459 |
| Case Cube: | 2.97917 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 16.5 |

0
