Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® P23-DHV-3 12-Digit Desktop Calculator Black/Red Print, 2.3 Lines/Sec
Manufacturer Number: 2279C001
Number: CNM-2279C001
Add item to cart:
$78.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-2279C001 |
| Description: | Canon® P23-DHV-3 12-Digit Desktop Calculator Black/Red Print, 2.3 Lines/Sec |
| Additional Information: |
Calculate grand totals for sales without a computer. Clock and calendar. Profit margin functionality. Time calculations for time-based fee structures. Low-battery indicator (AC or battery-power options). Calculate grand totals for sales without a computer. Clock and calendar function makes it easy to keep track of the time and date of each receipt—prints alongside each sale. Profit margin function allows you to compare the differences between sales and maintain records from month to month. Low-battery indicator keeps you aware of your power status. Time calculation option enables time-based fee structures. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 2279C001 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101801 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Probability (Random Number) | No |
| Linear Regression | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Fraction Calculations | No |
| Metric Conversion | No |
| Display Characters x Display Lines | 12 x 1 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Calculators Display Type | LCD |
| Time-Value-of-Money | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Print Color(s) | Black, Red |
| Display Characters Height | 18 mm |
| Simultaneous Equations | No |
| Backspace Key | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Markup/Down Key | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| +/- Switch Key | Yes |
| Square Root Key | No |
| Package Includes | AC Adapter, Paper Roll |
| Grand Total Key | Yes |
| Base Number Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Item Count Function | Yes |
| Power Source(s) | AC, Battery |
| Cash Flow Calculations | No |
| Decimal Function | Yes |
| Variable Regression | No |
| Replacement Batteries | AA |
| Number of Display Digits | 12 |
| Double Zero Key | Yes |
| Tax Calculation | Yes |
| Ribbon/Roller Printer | Roller |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Loan Calculation | No |
| Equation Editor | No |
| Currency Exchange Function | No |
| Global Product Type | Printing Calculators |
| Complex Number Calculations | No |
| Amortization | No |
| Time/Date | Yes |
| Interest Rate Conversion | No |
| Size | 6.4 x 9.1 |
| Hyperbolic Functions | No |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Date Calculations | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Calculators Memory | 4-Key |
| Matrices | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Print Speed (Lines per Second) | 2.3 |
| Display Notation | Numeric |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Display Angle | Fixed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.31526 |
| Height: | 14.293 |
| Length: | 16.556 |
| Shipping Dimensions: | 16.556" x 13.833" x 14.293" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.89431 |
| Weight: | 17.646 |
| Width/Diameter: | 13.833 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 10.96396 |
| Height: | 2.637 |
| Length: | 11.526 |
| Shipping Dimensions: | 11.526" x 7.633" x 2.637" |
| Upc Code: | 013803291117 |
| Case Cube: | 0.13426 |
| Weight: | 1.472 |
| Width/Diameter: | 7.633 |

0
