Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Clorox® Disinfecting Wipes, 7 x 8, Citrus Blend, 35/Canister, 12/Case
Manufacturer Number: 01594
Number: CLO-01594
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CLO-01594 |
| Description: | Clorox® Disinfecting Wipes, 7 x 8, Citrus Blend, 35/Canister, 12/Case |
| Additional Information: |
Disinfecting wipes. Kills 99.9% of illness-causing germs, including viruses that cause colds and flu. Premoistened thick, textured wipes are ready-to-use and effective in removing germs from frequently used office equipment, such as desktops, phones, keyboards, doorknobs and mice. The cleaning wipes are easy to use, they won't damage equipment and they work on a variety of surfaces, including countertops, wood, mirrors and glass, tile, appliances and faucets. Ideal for day care centers, offices, schools, restaurants and other commercial facilities.
|
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 01594 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Hazardous: | No |
| Suggested List Price: | $94.48 |
| Replaces: | BWK-455W35 |
| Fragrance | Citrus Blend |
| Case count | 12 Each |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Network category | Wipers |
| Unspsc | 47131803 |
| Keywords | Cleaning, Cloths, Disinfectants, Disinfecting, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Maintenance, Sponges, Swabs, Towelettes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 7" |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Viruses |
| Special Features | Value Pack |
| Chemical Compound | Citric Acid |
| Applicable Material | Wood |
| Material(s) | Non-Woven Fiber |
| Case Count | 12 Each |
| Application | Day Care Centers |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Packaging | Canister |
| Length | 8" |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 35 |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Disclaimer Statement | Not for use on dishes, glassware or eating utensils. Not recommended for use on unpainted wood, unfinished, unsealed, unpainted, waxed, oiled or worn surfaces. |
| Scent | Citrus Blend™ |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 16.64255 |
| Height: | 8.69 |
| Layer Quantity: | 14 |
| Length: | 13.813 |
| Pallet Quantity: | 70 |
| Shipping Dimensions: | 13.813" x 10.38" x 8.69" |
| Upc Code: | 10044600015948 |
| Case Cube: | 0.72104 |
| Weight: | 12.0 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Height: | 7.74 |
| Length: | 3.31 |
| Shipping Dimensions: | 3.31" x 3.31" x 7.74" |
| Upc Code: | 00044600015941 |
| Case Cube: | 0.04907 |
| Width/Diameter: | 3.31 |

0
