Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother P-Touch® PT-M95 Handy Label Maker 2 Lines, 4.5 x 6.13 2.5
Manufacturer Number: PTM95
Number: BRT-PTM95
Add item to cart:
$49.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-PTM95 |
| Description: | Brother P-Touch® PT-M95 Handy Label Maker 2 Lines, 4.5 x 6.13 2.5 |
| Additional Information: |
Lightweight and portable. Easy-type QWERTY (computer style) keyboard. Easy to read 12-character display. Comes with nine type styles, ten framing options and over 200 symbols. Includes eight Deco Mode Patterns. Prints one or two lines of text. Features Auto Power-Off. Uses Brother "M" tapes in a variety of colors and two widths - 9mm and 12mm. Stores up to three labels for quick reprinting. Operates on four "AAA" batteries (not included). This handy P-touch labeler is perfect for home use. It features an easy-type QWERTY keyboard and easy-view display. Choose from a variety of "M" tape colors in 9mm (~ 3/8") and 12mm (~ ˝") widths to print labels for file folders, storage bins, school items, gift bags and more. Easily personalize your labels with nine type styles, 10 frames, eight Deco patterns and more 200 symbols. Create labels with one or two lines of text and store up to three labels for quick reprinting. Powered by four AAA batteries (sold separately). Includes a 12mm starter tape. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | PTM95 |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Office, Label Makers and Supplies, Label Makers |
| Country of origin | Philippines |
| Unspsc | 44102405 |
| Number of Font Sizes | 2 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Tape Size | 12 mm |
| Power Source(s) | (4) AAA Batteries (Sold Separately) |
| Number of Font Styles | 9 |
| Model Name/Number | PT-M95 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Machine Height | 2.5" |
| Machine Depth | 6.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Fonts | 1 |
| Global Product Type | Handheld Label Makers |
| Tape Type | M |
| Prints Barcodes | No |
| Machine Width | 4.5" |
| Label Makers Memory | 3 Labels |
| Label Maker Type | Desktop |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Display Characters x Display Lines | 12 x 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Tape/Label Width | 12 mm |
| Printing Speed | 7.5 mm/s |
| Print Area | 2 Lines |
| Number of Printed Lines | 2 |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Prints Postage | No |
| Display Type | LCD |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.14286 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 10.5 |
| Shipping Dimensions: | 10.5" x 9.0" x 8.0" |
| Upc Code: | 30012502643761 |
| Case Cube: | 0.4375 |
| Weight: | 4.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 9.19505 |
| Height: | 3.4 |
| Length: | 8.0 |
| Shipping Dimensions: | 8.0" x 7.6" x 3.4" |
| Upc Code: | 012502643760 |
| Case Cube: | 0.11963 |
| Weight: | 1.1 |
| Width/Diameter: | 7.6 |

0
