Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother MFC-L5800DW Business Monochrome All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: MFCL5800DW
Number: BRT-MFCL5800DW
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-MFCL5800DW |
| Description: | Brother MFC-L5800DW Business Monochrome All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
All-in-one laser printer copies, prints and scans. Business monochrome laser all-in-one is designed for offices and small workgroups. Create cost-efficient output, thanks to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Print and copy up to 42 ppm. Advanced security features, such as network user authentication, helps protect against unauthorized access to device. The 300-sheet paper capacity is expandable to 1,340 sheet total capacity with optional add-on trays. The 70-page capacity auto document feeder features two-sided scanning at up to 56 ipm (mono) and color scanning to a variety of destinations. Print from and scan to mobile devices over a wireless network. The 3.7" color Touchscreen display delivers easy menu navigation and creation of up to 48 customized shortcuts.TN820 standard yield toner, DR820 drum unit, quick setup and basic user's guide, installation CD-ROM, AC power cord and telephone line cord
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MFCL5800DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | All-in-One, Brother, MFC-L5800DW, Multifunction, Printer |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Height | 24 4/5" |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Weight | 45.9 lbs |
| Width | 23 3/5" |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Global Product Type | Multifunction - Printer, Copier, Scanner, Fax |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1,200 x 1,200 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Printer Type | Laser |
| Network Ready | Yes |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1,200 x 1,200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 42 ppm |
| Operating System Compatibility | Windows® |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Zoom Increments | 1% |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| LCD Display Format | 3.7" Color TouchScreen with Customizable Shortcuts |
| Network Capable | Yes |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Wireless Printing | Yes |
| Secure Print Function | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sorting Function | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Standard Memory | 256 MB |
| LCD Display | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 20 7/10" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Machine Functions | Scan |
| Model Name/Number | MFC-L5800DW |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 70 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.55681 |
| Height: | 24.76 |
| Length: | 20.71 |
| Shipping Dimensions: | 20.71" x 23.58" x 24.76" |
| Upc Code: | 12502642015 |
| Case Cube: | 6.9973 |
| Weight: | 45.88 |
| Width/Diameter: | 23.58 |

0
