Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother MFC-7240 All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: MFC7240
Number: BRT-MFC7240
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-MFC7240 |
| Description: | Brother MFC-7240 All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
All-in-one laser printer copies, faxes, prints and scans. Affordable MFC-7240 laser all-in-one is ideal for small offices or home offices. It combines fast, high-quality monochrome printing and copying, as well as scanning and faxing into one space-saving design. The MFC-7240 provides flexible paper handling via an adjustable, 250-sheet capacity tray and a manual bypass slot for printing thicker media. A 20-page capacity automatic document feeder allows you to copy, scan or fax multi-page documents. Plus, PC fax software is available for sending and receiving faxes from your computer.Starter toner cartridge, DR420 drum unit, quick setup guide and basic user's guide, AC power cord, telephone line cord and installation CD-ROM
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MFC7240 |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101503 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | All-in-One, Brother, Copier, Fax Machine, MFC-7240, Multifunction, Printer, Scanner |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Fax Memory (Pages) | 400 |
| Depth | 14 3/5" |
| Auto Document Feed/Sheets | 20 |
| Machine Functions | Scan |
| LCD Display | Yes |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Global Product Type | Multifunction - Printer, Copier, Scanner, Fax |
| Width | 14 7/10" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight | 19.8 lbs |
| Copying Speed (Black) | 21 ppm |
| Speed Dial Memories | 200 |
| LCD Display Format | 2 Lines Mono x 16 Characters |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Network Capable | No |
| Standard Memory | 16 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 21 ppm |
| Sorting Function | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| Fax Transmission Speed | 14.4 kb/s |
| Height | 12 1/5" |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Printer Type | Laser |
| Maximum Memory | 16 MB |
| Model Name/Number | MFC-7240 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2,400 x 600 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Secure Fax (Password) | No |
| Wireless Printing | No |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Zoom Increments | 1% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | Legal |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Secure Print Function | No |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Network Ready | No |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| One Touch Presets | 22 |
| Maximum Copies | 100 |
| Borderless Printing | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 17.48875 |
| Height: | 17.2 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 18.0" x 17.2" |
| Upc Code: | 012502633143 |
| Case Cube: | 1.51526 |
| Weight: | 26.5 |
| Width/Diameter: | 18.0 |

0
