Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L6210DW Business Monochrome Laser Printer
Manufacturer Number: HLL6210DW
Number: BRT-HLL6210DW
Add item to cart:
$616.62
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL6210DW |
| Description: | Brother HL-L6210DW Business Monochrome Laser Printer |
| Additional Information: |
Delivers high-quality output and a print speed of up to 50 ppm to help boost productivity and ensure fast, professional quality documents for busy offices. Help reduce operating costs by using the Brother Genuine TN920UXXL ultra high-yield replacement toner cartridge for 18,000 pages (Brother Genuine 3,000-page toner cartridge included). Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet capacity paper tray and 100-sheet capacity multipurpose tray for printing on custom media or envelopes; total capacity is expandable up to 1,660 sheets with optional trays. Features built-in Gigabit Ethernet and dual band wireless networking to seamlessly set up and share on your wired or wireless network. Easily print from a wide variety of mobile devices. The Brother HL-L6210DW business monochrome laser printer is a great choice for busy offices and workgroups with higher print volumes that need low-cost printing, large paper capacity, advanced security features and reliable output. Helps increase productivity with a fast print speed of up to 50 ppm. Delivers low-cost printing by using the Brother Genuine TN920UXXL ultra high-yield replacement toner cartridge. Triple Layer Security features help to limit document and device access and protect against network intrusions. Automatic duplex printing helps reduce paper costs. Offers flexible connectivity with built-in Gigabit Ethernet and dual band wireless networking, plus convenient printing from mobile devices. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL6210DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| B&W or Color Output | B&W |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 14.7" |
| Model Name/Number | HL-L6210DW |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless, 802.11a/n Wireless |
| Height | 11.4" |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Package Includes | TN920 Toner, DR920 Drum, AC Power Cord, Quick Setup Guide |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 125,000 |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Linux®, Mac® OS X 11.x, 12.x, 13.x, Windows® Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022 |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black) | 50 ppm |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Global Product Type | Laser Printers |
| First Page Out | 6.7 s |
| Printing Type | Laser |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 620 |
| Standard Memory | 256 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 15.3" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.51057 |
| Height: | 15.9 |
| Length: | 18.8 |
| Shipping Dimensions: | 18.8" x 17.6" x 15.9" |
| Upc Code: | 012502666509 |
| Case Cube: | 3.04456 |
| Weight: | 32.0 |
| Width/Diameter: | 17.6 |

0
