Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L5200DW Business Laser Printer with Wireless Networking and Duplex Printing HLL5200DW
Manufacturer Number: HLL5200DW
Number: BRT-HLL5200DW
Add item to cart:
$499.99
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL5200DW |
| Description: | Brother HL-L5200DW Business Laser Printer with Wireless Networking and Duplex Printing HLL5200DW |
| Additional Information: |
Fast, high-quality printing at up to 42 ppm. Easily share with others via built-in wireless or Ethernet networking. Print from mobile devices over a wireless network. Create two-sided documents and help save paper with automatic duplex printing. 250-sheet capacity paper tray adjustable for letter or legal plus a 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes or alternative media types. Cost-efficient output thanks to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Advanced security features to help protect sensitive documents. Print professional business documents at up to 1200 x 1200 dpi resolution. Easy to use control panel with backlit LCD display for easy navigation and menu selection. Free phone support for the life of your machine. Business monochrome laser printer for offices and small workgroups. Cost-efficient output thanks to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Prints up to 42 ppm, at up to 1200 x 1200 dpi resolution. Advanced security features helps restrict unauthorized printing and protect sensitive documents. 250-sheet capacity paper tray, with 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes and alternative media types. Expandable to 1,340 sheets total capacity with optional add-on trays. Automatic duplex printing helps save paper. Easy sharing via Ethernet or wireless network. Print from mobile devices over a wireless network. Backlit LCD display for easy menu navigation. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL5200DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Bronze |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.8.5-10.11.x, Windows® XP, Server 2003, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Package Includes | Standard Yield Toner Cartridge, DR820 Drum Unit, Quick Setup Guide, Installation CD-ROM, AC Power Cord |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| B&W or Color Output | B&W |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Borderless Printing | No |
| Printing Type | Laser |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Product Compostability Indicator | N |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Model Name/Number | HL-L5200DW |
| Emulations | PCL 6, BR-Script3, IBM Proprinter, Epson FX, PDF Version 1.7, XPS Version 1.0 |
| Depth | 15.3" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Standard Memory | 256 MB |
| Network Ready | Yes |
| First Page Out | 7.2 s |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 10" |
| Network Capable | Yes |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Width | 14.7" |
| Wireless Printing | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.77376 |
| Height: | 14.8 |
| Length: | 19.1 |
| Shipping Dimensions: | 19.1" x 17.7" x 14.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.89551 |
| Weight: | 28.3 |
| Width/Diameter: | 17.7 |

0
