Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
BIC® Gel-ocity™ Quick Dry Retractable Gel Pen Fine 0.7 mm, Three Assorted Ink and Barrel Colors, Dozen
Manufacturer Number: RGLCG11AST
Number: BIC-RGLCG11A
Add item to cart:
$26.31
/ Dozen
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Dozen* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BIC-RGLCG11A |
| Description: | BIC® Gel-ocity™ Quick Dry Retractable Gel Pen Fine 0.7 mm, Three Assorted Ink and Barrel Colors, Dozen |
| Additional Information: |
Gel ink pens offer a smooth, effortless writing experience. Comfortable full grip barrel. Vibrant fun colors help get your message across with flair. Convenient retractable gel pen lets you deploy and retract tip with a simple click. Perfect for note-taking, journaling, doodling, and more! Enjoy a super-smooth writing experience with BIC Gel-ocity Quick Dry Gel Pens. Ideal for note-taking, journaling, and a variety of other everyday writing activities, these pens feature a super-smooth, smear-free, quick-drying ink that dries in as little as five seconds. The round barrel rests comfortably in your hand, while the 0.7 mm point creates vivid marks. This retractable gel pen allows you to extend and retract the tip with a simple click. Available in a variety of vibrant ink colors, these gel pens are sure to leave a fun, striking impression. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RGLCG11AST |
| Manufacturer Name: | BIC® Products |
| Supplier categories | Office, Writing & Correction Supplies, Pens |
| Country of origin | JP |
| Unspsc | 60121524 |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Black, Blue, Red |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Visible Ink Supply | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Barrel Color(s) Assortment | Black, Blue, Red |
| Pen Sub-Brand & Product Family | Gel-ocity™ Quick Dry |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Pen Type | Gel Pen |
| Footnote 1 | Barrel Length: 6" |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Erasable Ink | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.54472 |
| Height: | 4.88 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 8.81" x 4.88" |
| Upc Code: | 20070330358274 |
| Case Cube: | 0.31722 |
| Weight: | 6.2 |
| Width/Diameter: | 8.81 |
| Unit: Dozen | |
| Unit: | Dozen |
| Density: | 25.58223 |
| Height: | 1.31 |
| Length: | 6.0 |
| Shipping Dimensions: | 6.0" x 2.75" x 1.31" |
| Upc Code: | 00070330358270 |
| Case Cube: | 0.01251 |
| Weight: | 0.32 |
| Width/Diameter: | 2.75 |

0
