Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
GloveWorks® by AMMEX® Industrial Powder-Free Disposable Nitrile Gloves. Size Large. 5 mil. Black. 100 gloves/box, 10 boxes/carton.
Manufacturer Number: GPNB46100
Number: AXC-GPNB46100
Add item to cart:
$151.31
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AXC-GPNB46100 |
| Description: | GloveWorks® by AMMEX® Industrial Powder-Free Disposable Nitrile Gloves. Size Large. 5 mil. Black. 100 gloves/box, 10 boxes/carton. |
| Additional Information: | These versatile gloves offer a comfortable fit with a high level of tactile sensitivity. They have a textured surface that increases dexterity and a polymer coating that makes them easy to put on and take off. The black color helps conceal dirt and grime. They are silicone free, powder free for applications where residue is a problem, and latex free, reducing the risk of allergic reactions. These gloves are ideal for a wide variety of applications such as painting, plumbing, industrial tasks, and household cleaning and repair. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | GPNB46100 |
| Manufacturer Name: | Ammex |
| Color | black |
| Composition | nitrile |
| Gauge | 5 mil. |
| Brand | AMMEX |
| Size | large |
| Case count | 10 boxes |
| Supplier categories | Food Service, Apparel, Disposable & Single Use Gloves |
| Country of origin | Indonesia |
| Unspsc | 46181504 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cuff Material | Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | Large |
| Length | 9.5" |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Glove Style | Disposable |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Meets ISO 9001:2015 QMS Audit Standard |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Nitrile |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Glove Material | Nitrile |
| Case Count | 10 boxes |
| Thickness | 5 mil |
| Description | Industrial Nitrile Gloves |
| Color(s) | Black |
| Palm Material | Nitrile |
| Material(s) | Nitrile |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.50385 |
| Height: | 8.98 |
| Length: | 13.98 |
| Shipping Dimensions: | 13.98" x 9.45" x 8.98" |
| Upc Code: | 00697383936127 |
| Case Cube: | 0.68655 |
| Weight: | 15.45 |
| Width/Diameter: | 9.45 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 22.50385 |
| Height: | 8.98 |
| Length: | 13.98 |
| Shipping Dimensions: | 13.98" x 9.45" x 8.98" |
| Upc Code: | 697383935465 |
| Case Cube: | 0.68655 |
| Weight: | 15.45 |
| Width/Diameter: | 9.45 |

0

