Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AMMEX® Professional Powder-Free Nitrile Exam Gloves. Size Large. 3 mil. Blue. 100/box.
Manufacturer Number: ACNPF46100
Number: AXC-ACNPF46100
Add item to cart:
$21.33
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AXC-ACNPF46100 |
| Description: | AMMEX® Professional Powder-Free Nitrile Exam Gloves. Size Large. 3 mil. Blue. 100/box. |
| Additional Information: |
These are textured, powder-free medical grade disposable exam gloves. They provide a comfortable fit and a dexterous grip that rivals latex without triggering latex sensitivities. These strong, durable gloves provide consistent, dependable barrier protection against bodily fluids, bloodborne pathogens, and contaminants. They are also tested for chemotherapy use and resist permeation against fentanyl for up to 240 minutes under the standard ASTM D6978. This product is ideal for use in a variety of settings, including dental, janitorial, medical, child care, and food service. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | ACNPF46100 |
| Manufacturer Name: | Ammex |
| Color | blue |
| Composition | nitrile |
| Gauge | 3 mil. |
| Brand | AMMEX |
| Size | large |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Gloves & Glove Dispensers, Disposable & Single Use Gloves |
| Country of origin | Malaysia |
| Unspsc | 46181504 |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Powdering | Powder-Free |
| Glove Style | Disposable |
| Palm Material | Nitrile |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Length | 9.5" |
| Size Group | Large |
| Cuff Material | Nitrile |
| Thumb Style | Straight |
| Global Product Type | Exam Gloves, Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Material(s) | Nitrile |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 18.75369 |
| Height: | 2.398 |
| Length: | 8.791 |
| Shipping Dimensions: | 8.791" x 4.384" x 2.398" |
| Case Cube: | 0.05348 |
| Weight: | 1.003 |
| Width/Diameter: | 4.384 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.18529 |
| Height: | 9.035 |
| Length: | 12.505 |
| Shipping Dimensions: | 12.505" x 9.245" x 9.035" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.60447 |
| Weight: | 10.388 |
| Width/Diameter: | 9.245 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 18.75369 |
| Height: | 2.398 |
| Length: | 8.791 |
| Shipping Dimensions: | 8.791" x 4.384" x 2.398" |
| Upc Code: | 697383974594 |
| Case Cube: | 0.05348 |
| Weight: | 1.003 |
| Width/Diameter: | 4.384 |

0
