Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
APC® Back-UPS® ES Series Battery Backup System, 650VA, 8 Outlets, 365 J
Manufacturer Number: BE650G1
Number: APW-BE650G1
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | APW-BE650G1 |
| Description: | APC® Back-UPS® ES Series Battery Backup System, 650VA, 8 Outlets, 365 J |
| Additional Information: |
650 VA backup system has 4 surge/UPS outlets and 4 surge only outlets. Designed to use less energy during normal operation, this backup system provides enough power for you to work through short and medium length power outages. Data line protection safeguards your equipment from damaging surges and spikes that travel along utility and data lines. Four stage LED status display indicates On Line, On Battery, Replace Battery and Building Wiring Fault conditions. Continuous tone and two different chime alerts notify you of changing utility power and UPS conditions. Wide spaced outlets allow you to protect equipment that uses input transformer blocks without blocking access to other receptacles.
Warranty: Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BE650G1 |
| Manufacturer Name: | American Power Conversion (APC) |
| Case count | 1 |
| Supplier categories | Technology, Backup Systems & Disks, Backup Systems |
| Unspsc | 39121011 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | 650VA, 8 Outlets, APC, Auxiliary, Back-UPS, Backup System, Battery Backup System, Current, ES 650, Power, Protection, UPS, Uninterruptable Power Source, Voltage |
| Run Time | 13 minutes |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | LED |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Cord Length | 6 ft |
| Disclaimer Statement | Run Time based on a load of 195 watts. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Joules Of Surge Protection | 365 J |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Width | 12 3/5" |
| Backup Time at Full Load | 390 Watts @ 3.8 minutes |
| Global Product Type | Backup Systems |
| Number of Outlets | 8 |
| Number of Outlets/Type | 4 Surge Only |
| Battery Recharge Time | 16 h |
| React Time | Instantaneous |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| System VA | 650 VA |
| Color(s) | Charcoal |
| Jacks | RJ11 |
| Lines | 1 |
| Multimedia Protection | Ethernet/Tel/Modem |
| Backup Time at Half Load | 13.4 minutes @ 195 Watts |
| Special Features | Includes PowerChute® Auto-Shutdown Software |
| Telephone/Internet Protection | Phone |
| Weight | 14.3 lbs |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 7" |
| Case Count | 1 |
| Model Name/Number | Back-UPS ES 650 |
| Protection Type | Power |
| Height | 3 3/5" |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $75,000 Equipment Protection Policy |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1778 Standards |
| Alarm(s) | Audible |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 35.84959 |
| Height: | 5.25 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 9.0" x 5.25" |
| Upc Code: | 731304285434 |
| Case Cube: | 0.41699 |
| Weight: | 14.949 |
| Width/Diameter: | 9.0 |

0
