Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® 3-in-1 Cart and Stand Cart/Stand, Plastic, 3 Shelves, 1 Drawer, 100 lb Capacity, 21.63" x 13.75" 24.75", Black/Gray
Manufacturer Number: U3N1BL
Number: ALE-U3N1BL
Add item to cart:
$133.00
/ Each
Ships next day
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-U3N1BL |
| Description: | Alera® 3-in-1 Cart and Stand Cart/Stand, Plastic, 3 Shelves, 1 Drawer, 100 lb Capacity, 21.63" x 13.75" 24.75", Black/Gray |
| Additional Information: |
Clever all-in-one design can be used as a utility cart, monitor stand, and/or printer cart. Includes 3 shelves, stacking columns, drawer and casters which can be configured any way you need such as a 2 or 3-tier cart and/or a single or double-shelf stand. Any configuration accepts the included storage drawer and casters. Simple no-tools assembly can be setup fast and reconfigured easily. Unique interlocking stacking columns can be setup for minimum or maximum height. Accessory tray on each shelf for extra storage, and slot to hold phones, tablets, or your pen. Clever all-in-one design can be used as a utility cart, monitor stand, and/or printer cart. Includes 3 shelves, stacking columns, drawer and casters which can be configured any way you need such as a 2 or 3-tier cart and/or a single or double-shelf stand. Any configuration accepts the included storage drawer and casters. Simple no-tools assembly can be setup fast and reconfigured easily. Unique stacking columns can be setup for minimum or maximum height. Accessory tray on each shelf for extra storage, and slot to hold phones, tablets, or your pen. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | U3N1BL |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101501 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Material(s) | Plastic |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height (Min) | 3.5" |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Black |
| Bin Quantity | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Overall Width | 21.63" |
| Handle Quantity | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color(s) | Black/Gray |
| Drawer Color(s) | Gray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Lock | No |
| Caster/Wheel Size | 2" |
| Overall Depth | 13.75" |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Number of Drawers | 1 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Compact Storage Indicator | No |
| Number of Wheels | 4 |
| Global Product Type | General Utility Carts |
| Door Quantity | 0 |
| Overall Material Type | Plastic |
| Height (Max) | 24.75" |
| Shelf Thickness | 1.75" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.37615 |
| Height: | 15.94 |
| Length: | 23.03 |
| Shipping Dimensions: | 23.03" x 16.73" x 15.94" |
| Upc Code: | 50042167200874 |
| Case Cube: | 3.55414 |
| Weight: | 29.77 |
| Width/Diameter: | 16.73 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 9.50246 |
| Height: | 7.68 |
| Length: | 22.64 |
| Shipping Dimensions: | 22.64" x 14.37" x 7.68" |
| Upc Code: | 042167200879 |
| Case Cube: | 1.44594 |
| Weight: | 13.74 |
| Width/Diameter: | 14.37 |

0
