Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Single Pedestal Steel Desk 45.25" x 24" 29.5", Cherry/Putty
Manufacturer Number: SD4524PC
Number: ALE-SD4524PC
Add item to cart:
$1,015.97
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-SD4524PC |
| Description: | Alera® Single Pedestal Steel Desk 45.25" x 24" 29.5", Cherry/Putty |
| Additional Information: |
Durable square edge laminated top is scratch and stain-resistant. Powder coated steel frame with chrome-plated 1" square tubular steel legs. Full extension, locking file drawer with telescoping ball bearing slides accommodates hanging files. Box drawers operate on a steel-roller suspension system. Center drawer lock secures all drawers. Aluminum drawer handles. Three-quarter height modesty panel. Leveling glides adjust for uneven floors. Durable woodgrain laminate top is scratch-resistant. Powder coated steel frame. Features aluminum drawer handles and chrome-plated 1" sq. tubular steel legs with adjustable levelers. Center locking system for all drawers. Minimal assembly, just attach legs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SD4524PC |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $1,322.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Desk, Desks, Escritoire, Furniture, Metal, Metal Furniture, Oak/Putty, Office, Office Suites, Pedestal, Workstations, Writing-Table |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 48% |
| Overall Width (Max) | 45.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Number of Shelves | 0 |
| Color Family | Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Pedestal Count | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 31% |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Right: Box/File, Center: Box |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface/Base Color | Cherry/Putty |
| Number of Drawers | 3 |
| Global Product Type | Metal Mailroom & Shop Desks |
| Edge Detail Profile | Square |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.10781 |
| Height: | 22.25 |
| Length: | 48.0 |
| Shipping Dimensions: | 48.0" x 26.5" x 22.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 17.68229 |
| Weight: | 108.0 |
| Width/Diameter: | 26.5 |

0
