Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Envy Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 250 lb, 17" 21.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: NV42M14
Number: ALE-NV42M14
Add item to cart:
$717.62
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-NV42M14 |
| Description: | Alera® Envy Series Mesh Mid-Back Multifunction Chair Supports Up to 250 lb, 17" 21.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Mid-back chair features a crisp visual design and a variety of ergonomic adjustments at an irresistible price. Mesh back design offers breathable support and conforms to the natural curvature of the spine. Easy-to-reach and simple to understand controls. Adjustable-height and width arms move up and down, as well as, toward and away from the body to adapt to various body sizes. Asynchronous control offers a wide range of movement, assists in spinal alignment and distributes users weight evenly. Tilt tension and lumbar suppport adapts to support the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. 360-degree swivel provides ease of movement in any direction. Infinite tilt lock secures the chair at nearly any reclining angle. Crisp visual design and a variety of ergonomic adjustments at an irresistible price. Contoured seat cushion with waterfall edge helps relieve pressure on legs. Adjustable-height and -width arms move up and down, as well as toward and away from the body to adapt to various body sizes. Lumbar adjustment supports the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NV42M14 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $943.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Envy, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Distance Between Arms | 17.75" to 20.25" |
| Seat Depth Minimum | 18.13" |
| Back Height Maximum | 22.5" |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Black |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Black |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Armrest Material | Aluminum, Plastic, Steel |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Maximum | 43.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Arm Height From Seat | 8.63" to 11.13" |
| Seat Depth Maximum | 20.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | T-Bar |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 27.5" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Details | Five 1.97" Dual-Wheel Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Width Maximum | 28.25" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Minimum | 40" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.87915 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 28.74 |
| Shipping Dimensions: | 28.74" x 25.6" x 13.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.59595 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 25.6 |

0
