Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Envy Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16.88" 21.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: NV42B14
Number: ALE-NV42B14
Add item to cart:
$532.08
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-NV42B14 |
| Description: | Alera® Envy Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16.88" 21.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Mid-back chair with mesh has swivel tilt with lock and tension control for exceptional ease of use. Breathable mesh back conforms to the upper body for additional comfort. Easy to reach and simple to understand controls. Adjustable height and width arms move up and down, as well as, toward and away from the body to adapt to various body sizes. Lumbar adjustment adapts to support the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright tilt lock secures the chair in the full upright position for additional support. 360-degree swivel provides easy of movement in any direction. Crisp visual design and a variety of ergonomic adjustments at an irresistible price. Contoured seat cushion with waterfall edge helps relieve pressure on legs. Adjustable-height and -width arms move up and down, as well as toward and away from the body to adapt to various body sizes. Lumbar adjustment supports the lower back and can be adjusted to satisfy a variety of different users. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NV42B14 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $902.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Envy, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Armrest Material | Aluminum, Plastic, Steel |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Maximum | 22.5" |
| Seat Height Minimum | 16.88" |
| Seat Depth Maximum | 20.5" |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 8.63" to 11.13" |
| Multi-Task Control | No |
| Distance Between Arms | 17.75" to 20.25" |
| Overall Height Maximum | 41.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Overall Depth Maximum | 28" |
| Arms Included | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arm Type | T-Bar |
| Armrest Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Minimum | 37" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Overall Width Maximum | 28.13" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Glide Details | Five 1.97" Dual-Wheel Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.33797 |
| Height: | 12.2 |
| Length: | 26.8 |
| Shipping Dimensions: | 26.8" x 23.62" x 12.2" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.83654 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 23.62 |

0
