Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Rolling File Cart Compact for Side-to-Side Filing, Metal, 1 Shelf, Bin, 15.25" x 12.38" 21", Black
Manufacturer Number: FW601416BL
Number: ALE-FW601416BL
Add item to cart:
$85.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-FW601416BL |
| Description: | Alera® Rolling File Cart Compact for Side-to-Side Filing, Metal, 1 Shelf, Bin, 15.25" x 12.38" 21", Black |
| Additional Information: |
Keep paperwork handy when you need it and out of the way when you don't. Bottom shelf adjusts in 1" increments. Wheels glide with ease for mobility and lock for stability. Strong lower shelf supports up to 150 lbs. Assembles without tools. Mobile files help keep papers organized and handy when you need them and out of the way when you don't. Accommodates letter size hanging files. Versatile front to back or side to side filing. Four 2" hooded casters, two locking. The bottom shelf adjusts in 1" increments and is rated at 150 lbs. Assembles quickly and easily, without tools. Hanging file folders sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | FW601416BL |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $85.00 |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101702 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Door Quantity | 0 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Height (Max) | 21" |
| Number of Wheels | 4 |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Overall Width | 15.25" |
| Power Management Indicator | No |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Shelves | 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Wheel Size | 2" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Depth | 12.38" |
| Bin Quantity | 1 |
| Bin Color(s) | Black |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Special Features | Compact File Cart—Side-to-side filing bin. |
| Lock | No |
| Global Product Type | Filing Carts |
| Material(s) | Steel |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Number of Drawers | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Handle Quantity | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.50004 |
| Height: | 3.23 |
| Length: | 17.17 |
| Shipping Dimensions: | 17.17" x 14.76" x 3.23" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.47371 |
| Weight: | 8.29 |
| Width/Diameter: | 14.76 |

0
