Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® EQ Series Ergonomic Multifunction Mid-Back Mesh Chair Supports Up to 250 lb, Black Seat/Back, Aluminum Base
Manufacturer Number: EQA42ME10A
Number: ALE-EQA42ME10A
Add item to cart:
$547.95
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EQA42ME10A |
| Description: | Alera® EQ Series Ergonomic Multifunction Mid-Back Mesh Chair Supports Up to 250 lb, Black Seat/Back, Aluminum Base |
| Additional Information: |
Synchro-Tilt mechanism offers customized support. Breathable elastic polyester mesh seat and back. Waterfall seat reduces pressure at the back of knees for improved circulation. Easy reach seat levers for height and back adjustment. Soft arms are adjustable up and down front to back and at angles. Five-star base with casters for easy mobility. A high-tech aesthetic chair with premium ergonomic features. Wire control synchro-tilt mechanism offers customized support. Breathable elastic polyester mesh seat, back and headrest. Waterfall seat reduces pressure at the back of your knees for improved circulation. Easy reach seat levers for height and back adjustment. Soft arms are adjustable up and down front to back and at angles. Five-star base with casters for easy mobility. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EQA42ME10A |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $1,615.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera EQ Series, Chairs, Furniture, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Five 2" Dual-Wheel Casters |
| Seat Depth Maximum | 19.7" |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Padded Polyurethane |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | Yes |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Back Surface Material | Breathable-A-Grade Black Mesh |
| Arm Type | T-Bar |
| Arm Adjustability | Height |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 20.5" |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Multi-Task Control | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 23.5" |
| Base/Frame Color | Aluminum |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Minimum | 38.9" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Seat Height Minimum | 19.2" |
| Seat Color | Black |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Knee Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting, General Office & Task |
| Seat Depth Minimum | 17.7" |
| Back Height Maximum | 24.5" |
| Base/Frame Material(s) | Aluminum |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material | Breathable-A-Grade Black Mesh |
| Overall Height Maximum | 43.2" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Arms Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.61302 |
| Height: | 22.83 |
| Length: | 26.77 |
| Shipping Dimensions: | 26.77" x 26.38" x 22.83" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 9.33008 |
| Weight: | 61.7 |
| Width/Diameter: | 26.38 |

0
