Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion® II Series Suspension Mesh Mid-Back Synchro with Seat Slide Chair Supports 275 lb, 16.34" to 20.35" Black
Manufacturer Number: ELT4218S
Number: ALE-ELT4218S
Add item to cart:
$603.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-ELT4218S |
| Description: | Alera® Elusion® II Series Suspension Mesh Mid-Back Synchro with Seat Slide Chair Supports 275 lb, 16.34" to 20.35" Black |
| Additional Information: |
Breathable mesh seat and back provide improved air circulation. Synchro-tilt mechanism smoothly reclines the chair's back and slightly lifts the seat's front. Seat slide adjustment enables the proper seat depth. Height and width adjustable arms for comfortable positioning. Ergonomically designed frame supports proper sitting posture. Ratcheting chair back offers quick and easy height adjustments. Modern styling, all-day comfort, and enhanced ergonomics. Ergonomically designed chair frame to help support proper posture when sitting back. Breathable mesh back for all-day cool comfort. Height-adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | ELT4218S |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $603.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Depth Maximum | 19.8" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Armrest Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 6.63" to 10.63" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 27.56" |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Back Width Maximum | 18.3" |
| Overall Width Maximum | 27.95" |
| Multi-Task Control | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Width Maximum | 20.07" |
| Seat Height Maximum | 20.35" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Back Height Minimum | 23.42" |
| Overall Height Minimum | 39.96" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Seat Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 16.34" |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Depth Minimum | 18.11" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Height Maximum | 25.78" |
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting, General Office & Task |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Color Family | Black |
| Distance Between Arms | 18.7" |
| Arms Included | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | Yes |
| Overall Height Maximum | 46.06" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.26949 |
| Height: | 12.99 |
| Length: | 29.92 |
| Shipping Dimensions: | 29.92" x 25.78" x 12.99" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.79842 |
| Weight: | 47.95 |
| Width/Diameter: | 25.78 |

0
