Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Stool Supports Up to 275 lb, 22.6" 31.6" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EL4614
Number: ALE-EL4614
Add item to cart:
$478.12
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL4614 |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Stool Supports Up to 275 lb, 22.6" 31.6" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Ergonomically designed stool adjusts to fit multiple users. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on knees. Adjustable foot ring for leg support. Weighted steel reinforced five-star base with casters and also compatible with glides, which are sold separately. Height adjustable, ratchet back for optimal lumbar support. Height and width-adjustable arms with soft pads. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL4614 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $613.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Elusion, Chair, Mesh, Seating, Silla, Stool, Taburete |
| Distance Between Arms | 16.2" to 17.9" |
| Back Height Maximum | 24.4" |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Black |
| Seat Height Minimum | 22.6" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Black |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Seat Width Maximum | 19.7" |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Overall Height Maximum | 54.4" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Seat Depth Maximum | 19.3" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 15.04" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Height Maximum | 31.6" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Back Height Minimum | 22.3" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 27.9" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Overall Width Maximum | 27.72" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Minimum | 42.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.83671 |
| Height: | 15.7 |
| Length: | 26.3 |
| Shipping Dimensions: | 26.3" x 25.1" x 15.7" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.99771 |
| Weight: | 53.0 |
| Width/Diameter: | 25.1 |

0
