Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.8" Seat Height, Gray
Manufacturer Number: EL42BME40B
Number: ALE-EL42BME40B
Add item to cart:
$229.10
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EL42BME40B |
| Description: | Alera® Elusion™ Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 275 lb, 17.9" 21.8" Seat Height, Gray |
| Additional Information: |
Ergonomic design adjusts to fit multiple users. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. Clean, classic styling complements the busy office environment. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Breathable mesh back for all day support. Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL42BME40B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $395.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Depth Maximum | 18.7" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Arm Height From Seat | 6.75" to 9.25" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Height Minimum | 17.9" |
| Seat Color | Gray |
| Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Overall Width Maximum | 27.76" |
| Color Family | Black |
| Seat Width Maximum | 19.6" |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 44" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Width Maximum | 15.2" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Back Height Minimum | 22.24" |
| Seat Fill Material | Molded Foam |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Overall Width Minimum | 24" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Back Color | Black |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Maximum | 24.8" |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.8" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Armrest Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Black |
| Overall Height Minimum | 37.7" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Distance Between Arms | 17.17" to 18.15" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.57923 |
| Height: | 16.1 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 24.4" x 16.1" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.91079 |
| Weight: | 50.71 |
| Width/Diameter: | 24.4 |

0
