Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Egino Big and Tall Chair Supports Up to 400 lb, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: EG44B19
Number: ALE-EG44B19
Add item to cart:
$399.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EG44B19 |
| Description: | Alera® Egino Big and Tall Chair Supports Up to 400 lb, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Highback manager's chair for big and tall occupants. Smooth, cushioned, leather back and seat are easy-to-clean. Ergonomic chair with seat height and tilt adjustment. Bonded leather upholstery is easy-to-clean. Lumbar support gently cradles your back. Fixed arms provide added comfort and support. Center-tilt mechanism allows a comfortable recline. Supports up to 400 lbs. Stay comfortable through extended workdays with this bonded leather, highback chair. Designed for the big and tall occupant, it provides luxurious comfort and maximum head, neck, back, and shoulder support. Customize your working position with adjustable seat height and tilt tension. Swivel and tilt to reach items stored in drawers or stashed under your desk. Mobile design features a stable, five-star base with rolling casters which are compatible with carpet or tile floors. Supports up to 400 lbs. Assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EG44B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Color | Black |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Height Minimum | 19.76" |
| Back Height Adjustment | No |
| Weight (Fully Assembled) | 46.3" |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Arm Type | Fixed |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Armrest Material | Bonded Leather |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Minimum | 31.22" |
| Back Width Minimum | 21.73" |
| Overall Height Maximum | 49.65" |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 19.69" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Fill Material | Foam |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Minimum | 29.84" |
| Overall Width Minimum | 29.29" |
| Weight Capacity | Supports Up to 400 lb |
| Arms Included | Yes |
| Back Fill Material | Foam |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Color | Black |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Asynchronous Control | No |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Height Maximum | 23.66" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Color | Black |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Seat Width Minimum | 23.35" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Distance Between Arms | 22.05" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Minimum | 45.71" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Posture Lock | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.61624 |
| Height: | 17.24 |
| Length: | 31.5 |
| Shipping Dimensions: | 31.5" x 25.98" x 17.24" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 8.16476 |
| Weight: | 54.02 |
| Width/Diameter: | 25.98 |

0
