Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Eddleston Leather Manager Chair Supports Up to 275 lb, Black Seat/Back, Chrome Base
Manufacturer Number: ED41B19
Number: ALE-ED41B19
Add item to cart:
$373.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-ED41B19 |
| Description: | Alera® Eddleston Leather Manager Chair Supports Up to 275 lb, Black Seat/Back, Chrome Base |
| Additional Information: |
Highback manager's chair with chrome accents. Ergonomic chair with seat height and tilt adjustment. Bonded leather upholstery is easy-to-clean. Lumbar support gently cradles your back. Fixed arms provide added comfort and support. Center-tilt mechanism allows a comfortable recline. Supports up to 275 lbs. Assembly required. Stay comfortable through extended workdays with this bonded leather, highback chair with chrome accents. Designed for luxurious comfort and maximum head, neck, back, and shoulder support with cushioning and lumbar support. Customize your working position with adjustable seat height and tilt tension. Swivel and tilt to reach items stored in drawers or stashed under your desk. Mobile design features a stable, five-star base with rolling casters which are compatible with carpet or tile floors. Supports up to 275 lbs. Assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | ED41B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Distance Between Arms | 18.39" |
| Seat Depth Minimum | 18.35" |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Base/Frame Material(s) | Chrome |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Overall Width Minimum | 27.17" |
| Back Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Seat Height Minimum | 16.93" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Minimum | 18.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Back Fill Material | PU Foam |
| Overall Depth Minimum | 29.49" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Armrest Material | Bonded Leather |
| Overall Height Maximum | 46.97" |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Width Minimum | 18.98" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Height Maximum | 21.06" |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Back Height Minimum | 27.56" |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Knee Tilt | No |
| Arm Type | Fixed |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Weight (Fully Assembled) | 30.42" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Fill Material | PU Foam |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Minimum | 43.27" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.9663 |
| Height: | 13.66 |
| Length: | 29.41 |
| Shipping Dimensions: | 29.41" x 24.8" x 13.66" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.76572 |
| Weight: | 34.4 |
| Width/Diameter: | 24.8 |

0
