Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® EB-E Series Swivel/Tilt Mid-Back Mesh Chair Supports Up to 275 lb, 18.11" 22.04" Seat Height, Black
Manufacturer Number: EBE4217
Number: ALE-EBE4217
Add item to cart:
$404.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-EBE4217 |
| Description: | Alera® EB-E Series Swivel/Tilt Mid-Back Mesh Chair Supports Up to 275 lb, 18.11" 22.04" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Flip-back arms pivot back and out of the way when not needed. Breathable mesh back and generously padded seat for all-day comfort. Mesh padded armrests for extra comfort. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knee. Integrated lumbar support. Advanced ergonomics combined with intelligent design fits most any user. Synchro function tilts back in a 2:1 ratio to the seat for a more natural reclining position. Breathable mesh back and generously padded seat for all-day comfort. Unique action pivoting arms accommodates the busy on-the-go user. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knee. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EBE4217 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Armrest Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Fabric, Polypropylene |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Nylon Casters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Seat Depth Maximum | 18.5“ |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Back Surface Material | Mesh |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 8.66" to 12.59" |
| Arm Type | Flip-Back Cantilever |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Compatible Flooring Type(s) | High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Arm Adjustability | Vertical Angle |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Depth Maximum | 26.37" |
| Back Width Maximum | 17.51" |
| Overall Width Maximum | 25.19" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Width Maximum | 18.89" |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 22.04" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Black |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Overall Height Minimum | 37.4" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Seat Color | Black |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting, General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Height Maximum | 21.25" |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Color Family | Black |
| Distance Between Arms | 19.29" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 41.33" |
| Arms Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.8369 |
| Height: | 12.6 |
| Length: | 25.19 |
| Shipping Dimensions: | 25.19" x 23.62" x 12.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.33845 |
| Weight: | 34.0 |
| Width/Diameter: | 23.62 |

0
