Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Dalibor Series Manager Chair Supports Up to 250 lb, 17.5" 21.3" Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: DB41B19
Number: ALE-DB41B19
Add item to cart:
$267.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-DB41B19 |
| Description: | Alera® Dalibor Series Manager Chair Supports Up to 250 lb, 17.5" 21.3" Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Stylish and comfortable for extended workdays. Bonded leather seat with contrasting stitching. Supports your head, neck, back and shoulders. Lumbar support, fixed ring-shaped arms enhance comfort. Assembly required. Stay comfortable through extended workdays with this stylish, high-back manager's chair. Designed for luxurious comfort and maximum head, neck, back, and shoulder support with plush cushioning, padded armrests, and adjustable lumbar support. Customize your working position with adjustable height and tilt tension. The bonded leather seat has a modern touch and is easy-to-clean. Swivel and tilt to reach items stored in drawers or stashed under your desk. Mobile design features a stable, five-star base with rolling casters. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | DB41B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Distance Between Arms | 19.88" |
| Posture Lock | No |
| Back Height Maximum | 26.97" |
| Back Surface Material | PU Leather |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Seat Height Minimum | 17.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Back Fill Material | Foam |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 20.08" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Armrest Material | PU Leather |
| Overall Height Maximum | 46.3" |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Depth Maximum | 19.29" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Surface Material Family | PU Leather |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 20.08" |
| Arms Included | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Height Maximum | 21.3" |
| Base/Frame Color | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 29.33 |
| Arm Type | Loop |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Fill Material | Foam |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Minimum | 42.5" |
| Overall Width Maximum | 27.76" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | PU Leather |
| Seat Surface Material | PU Leather |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.14544 |
| Height: | 12.2 |
| Length: | 28.94 |
| Shipping Dimensions: | 28.94" x 25.98" x 12.2" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.30828 |
| Weight: | 37.93 |
| Width/Diameter: | 25.98 |

0
