Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Captain Series Guest Chair 23.8" x 24.6" 30.1", Gray Tweed Seat, Back, Chrome Base
Manufacturer Number: CS4351
Number: ALE-CS4351
Add item to cart:
$331.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-CS4351 |
| Description: | Alera® Captain Series Guest Chair 23.8" x 24.6" 30.1", Gray Tweed Seat, Back, Chrome Base |
| Additional Information: |
A modern captain's chair with a commanding style. Make a statement at your desk, in the conference room, or the waiting room. Cushioned seat and back with durable fabric upholstery. Contoured rounded back and arms for the perfect support. Extended seat edge to help reduce pressure points at the back of the knee. Durable metal post legs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CS4351 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Captain, Captain Chair, Captain Series, Chair, Desk Chair, Guest Chair, Office Chair, Sand, Seating, Visitor Chair; |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Back Height Maximum | 16.8" |
| Distance Between Arms | 16.38" |
| Base/Frame Material(s) | Silver |
| Integral Lumbar Support | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Color | Gray Tweed |
| Armrest Color | Gray Tweed |
| Seat Color | Gray Tweed |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Color Family | Gray |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 17.7" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Material | Fabric |
| Overall Height Maximum | 30.1" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 17.1" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arm Height From Seat | 6.1" |
| Back Width Maximum | 20.3" |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 17.8" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Overall Depth Maximum | 24.6" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Seat Width Maximum is measured from seat front, Seat Width Minimum is measured from seat middle. |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 23.8" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.27707 |
| Height: | 17.13 |
| Length: | 24.41 |
| Shipping Dimensions: | 24.41" x 24.02" x 17.13" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.81239 |
| Weight: | 24.86 |
| Width/Diameter: | 24.02 |

0
