Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Tan Seat, Back, Base, 4/Carton
Manufacturer Number: CA945
Number: ALE-CA945
Add item to cart:
$171.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-CA945 |
| Description: | Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Tan Seat, Back, Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Create additional seating in any indoor or outdoor space. Durable, metal base is designed to withstand heavy use. Covered feet prevent floor scratches and scuffs. Armless design is mobile and versatile for all occasions. Easy-to-clean surface. Add extra seating to any space with classic folding chairs. Made with a durable, metal base that's designed to withstand heavy use and is easy-to-clean. The covered feet will keep the floors free of scuff marks and scratches. Convenient folding design makes them ideal for storage and transport when not in use. The armless design is mobile and versatile for all occasions, including door or outdoor gatherings. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CA945 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101542 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Posture Lock | No |
| Back Height Maximum | 16.02" |
| Back Surface Material | Steel |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Integral Lumbar Support | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Tan |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Tan |
| Seat Height Minimum | 17.01" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Tan |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 15.66" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Overall Height Maximum | 29.41" |
| Global Product Type | Multipurpose Folding Chairs |
| Seat Depth Maximum | 15.07" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Back Surface Material Family | Metal |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 18.07" |
| Arms Included | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | No |
| Base/Frame Color | Tan |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 19.69" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Four Polypropylene End-Cap Glides |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 18.61" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Metal |
| Seat Surface Material | Steel |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 00042167000370 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 042167000370 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |

0
