Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Black Seat, Back, Base, 4/Carton
Manufacturer Number: CA941
Number: ALE-CA941
Add item to cart:
$204.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-CA941 |
| Description: | Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Black Seat, Back, Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Create additional seating in any indoor or outdoor space. Durable, metal base is designed to withstand heavy use. Covered feet prevent floor scratches and scuffs. Armless design is mobile and versatile for all occasions. Easy-to-clean surface. Add extra seating to any space with classic folding chairs. Made with a durable, metal base that's designed to withstand heavy use and is easy-to-clean. The covered feet will keep the floors free of scuff marks and scratches. Convenient folding design makes them ideal for storage and transport when not in use. The armless design is mobile and versatile for all occasions, including door or outdoor gatherings. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CA941 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101542 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 15.07" |
| Back Surface Material Family | Metal |
| Seat Height Minimum | 17.01" |
| Back Height Adjustment | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Overall Width Maximum | 18.61" |
| Color Family | Black |
| Seat Width Maximum | 15.66" |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 29.41" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Width Maximum | 18.07" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Surface Material | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Arms Included | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 19.69" |
| Back Color | Black |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Seat Surface Material Family | Metal |
| Asynchronous Control | No |
| Arm Adjustability | No |
| Back Height Maximum | 16.02" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Multipurpose Folding Chairs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Caster/Glide Details | Four Polypropylene End-Cap Glides |
| Posture Lock | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 00042167000363 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 042167000363 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |

0
