Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Brosna Series Mid-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.15" 21.77" Seat Height, Brown Seat/Back, Base
Manufacturer Number: BRN42B59
Number: ALE-BRN42B59
Add item to cart:
$245.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-BRN42B59 |
| Description: | Alera® Brosna Series Mid-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.15" 21.77" Seat Height, Brown Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Durable, easy-to-clean, faux leather upholstery. Lumbar support cradles the back with gentle support. Swivel-tilt allows for customized angle adjustment. Pneumatic seat height adjustment. Fixed, padded armrests enhance comfort. Some assembly required. Comfort and style combine when you add this faux leather chair to your workspace. The extended back, lumbar support, and plush padding enhance comfort. The soft, Luxura™, leather-look upholstery is easy-to-clean and adds a modern touch. Fully customizable pneumatic seat height adjustment lets you find the right position for your desk and screen height. Recline at the perfect angle for the task at hand with built-in tilt tension and lock. Some assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BRN42B59 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Distance Between Arms | 19.88" |
| Back Surface Material | PU Leather |
| Posture Lock | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Brown |
| Seat Height Minimum | 18.15" |
| Seat Color | Brown |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Color Family | Brown |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Fill Material | Foam |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Overall Height Maximum | 46.30" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Armrest Material | PU Leather |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Width Maximum | 20.12" |
| Arms Included | Yes |
| Back Surface Material Family | PU Leather |
| Back Width Maximum | 20.5" |
| Seat Depth Maximum | 18.94" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Arm Adjustability | No |
| Base/Frame Color | Brown |
| Back Height Minimum | 26.89" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 21.77" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 28.62" |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Height Adjustment | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material Family | PU Leather |
| Overall Width Maximum | 27.64" |
| Overall Height Minimum | 42.32" |
| Seat Surface Material | PU Leather |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.41376 |
| Height: | 13.78 |
| Length: | 28.35 |
| Shipping Dimensions: | 28.35" x 26.18" x 13.78" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.91873 |
| Weight: | 43.88 |
| Width/Diameter: | 26.18 |

0
