Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Brosna Series Mid-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.15" 21.77 Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: BRN42B19
Number: ALE-BRN42B19
Add item to cart:
$245.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-BRN42B19 |
| Description: | Alera® Brosna Series Mid-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.15" 21.77 Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Durable, easy-to-clean, faux leather upholstery. Lumbar support cradles the back with gentle support. Swivel-tilt allows for customized angle adjustment. Pneumatic seat height adjustment. Fixed, padded armrests enhance comfort. Some assembly required. Comfort and style combine when you add this faux leather chair to your workspace. The extended back, lumbar support, and plush padding enhance comfort. The soft, Luxura™, leather-look upholstery is easy-to-clean and adds a modern touch. Fully customizable pneumatic seat height adjustment lets you find the right position for your desk and screen height. Recline at the perfect angle for the task at hand with built-in tilt tension and lock. Some assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BRN42B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Armrest Material | PU Leather |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 18.94" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Back Surface Material | PU Leather |
| Posture Lock | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | PU Leather |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Arm Adjustability | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 20.5" |
| Overall Width Maximum | 27.64" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Depth Maximum | 28.62" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Width Maximum | 20.12" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.77" |
| Back Height Minimum | 26.89" |
| Back Fill Material | Foam |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Fill Material | Foam |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Minimum | 42.32" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 18.15" |
| Seat Color | Black |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material Family | PU Leather |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material | PU Leather |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Overall Height Maximum | 46.30" |
| Distance Between Arms | 19.88" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Arms Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.93171 |
| Height: | 17.24 |
| Length: | 28.54 |
| Shipping Dimensions: | 28.54" x 25.98" x 17.24" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.39753 |
| Weight: | 43.88 |
| Width/Diameter: | 25.98 |

0
