Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Birns Series High-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.11" 22.05" Seat Height, Brown Seat/Back, Chrome Base
Manufacturer Number: BN41B59
Number: ALE-BN41B59
Add item to cart:
$324.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-BN41B59 |
| Description: | Alera® Birns Series High-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.11" 22.05" Seat Height, Brown Seat/Back, Chrome Base |
| Additional Information: |
Stylish high-back chair provides luxurious comfort. Durable, bonded leather cushioned seat is easy-to-clean. Lumbar support cradles the back with gentle support. Swivel-tilt allows for customized angle adjustment. Fixed, padded armrests enhance comfort. Some assembly required. Enhance your workspace and add much needed comfort with a leather-bonded, high-back chair. Constructed with plush padding, integrated lumbar support, and padded armrests to deliver optimal support for your neck, back, and shoulders. The pneumatic height adjustment lets you customize the position to fit your body and workspace. Use the adjustable tilt to find and lock the chair at the perfect angle. Includes durable, rolling casters and a five-star base to easily maneuver over tile or carpeted floors. Some assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BN41B59 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $324.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Color | Brown |
| Seat Depth Maximum | 18.50" |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Back Height Adjustment | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Overall Width Maximum | 28.35" |
| Armrest Material | Bonded Leather |
| Color Family | Brown |
| Seat Width Maximum | 19.69" |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 46.46" |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Width Maximum | 19.69" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Fill Material | PU Foam |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Minimum | 27.95" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Arms Included | Yes |
| Back Fill Material | PU Foam |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 31.1" |
| Back Color | Brown |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Asynchronous Control | No |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Height Maximum | 22.05" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Color | Brown |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Distance Between Arms | 20.47" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Minimum | 42.72" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Posture Lock | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.60037 |
| Height: | 15.16 |
| Length: | 29.53 |
| Shipping Dimensions: | 29.53" x 25.79" x 15.16" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.68144 |
| Weight: | 44.1 |
| Width/Diameter: | 25.79 |

0
