Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Birns Series High-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.11" 22.05" Seat Height, Black Seat/Back, Chrome Base
Manufacturer Number: BN41B19
Number: ALE-BN41B19
Add item to cart:
$360.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-BN41B19 |
| Description: | Alera® Birns Series High-Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.11" 22.05" Seat Height, Black Seat/Back, Chrome Base |
| Additional Information: |
Stylish high-back chair provides luxurious comfort. Durable, bonded leather cushioned seat is easy-to-clean. Lumbar support cradles the back with gentle support. Swivel-tilt allows for customized angle adjustment. Fixed, padded armrests enhance comfort. Some assembly required. Enhance your workspace and add much needed comfort with a leather-bonded, high-back chair. Constructed with plush padding, integrated lumbar support, and padded armrests to deliver optimal support for your neck, back, and shoulders. The pneumatic height adjustment lets you customize the position to fit your body and workspace. Use the adjustable tilt to find and lock the chair at the perfect angle. Includes durable, rolling casters and a five-star base to easily maneuver over tile or carpeted floors. Some assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BN41B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Fill Material | PU Foam |
| Seat Width Maximum | 19.69" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Armrest Material | Bonded Leather |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Back Width Maximum | 19.69" |
| Seat Depth Maximum | 18.50" |
| Back Fill Material | PU Foam |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Asynchronous Control | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Maximum | 46.46" |
| Seat Height Maximum | 22.05" |
| Overall Depth Maximum | 31.1" |
| Distance Between Arms | 20.47" |
| Arms Included | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | No |
| Knee Tilt | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Minimum | 42.72" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Color | Black |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Back Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Height Minimum | 27.95" |
| Overall Width Maximum | 28.35" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.60037 |
| Height: | 15.16 |
| Length: | 29.53 |
| Shipping Dimensions: | 29.53" x 25.79" x 15.16" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.68144 |
| Weight: | 44.1 |
| Width/Diameter: | 25.79 |

0
