Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Breich Series Manager Chair Supports Up to 275 lbs, 16.73" 20.39" Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: BC42B19
Number: ALE-BC42B19
Add item to cart:
$240.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-BC42B19 |
| Description: | Alera® Breich Series Manager Chair Supports Up to 275 lbs, 16.73" 20.39" Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
All-day comfort with the contemporary manager's chair. Durable polyurethane soft-touch leather upholstery is sleek and easy-to-clean. Lumbar support and fixed arms provide added comfort. Supports up to 275 lbs. Some assembly required. Enjoy all-day comfort while working in the sleek and contemporary manager's chair. The padded armrests and lumbar support provide added comfort. The soft, black upholstery looks and feels just like real leather and is designed for durability and easy clean-up. The pneumatic seat height adjustment and tilt tension allow you to easily find and lock the perfect position. The self-adjusting headrest supports your neck, helping to reduce strain. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BC42B19 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Seat Depth Maximum | 16.14" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Nylon Casters |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Arm Type | Padded Loop |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Polyurethane |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Overall Depth Maximum | 24.02" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 18.58" |
| Overall Width Maximum | 24.8" |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Width Maximum | 18.94" |
| Seat Height Maximum | 20.39" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Fill Material | Foam |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height Minimum | 35.63" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 16.73" |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Polyurethane |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Height Maximum | 21.65" |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Polyurethane |
| Color Family | Black |
| Distance Between Arms | 18.7" |
| Arms Included | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 39.57" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.24095 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 25.0 |
| Shipping Dimensions: | 25.0" x 22.44" x 10.63" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.45106 |
| Weight: | 28.44 |
| Width/Diameter: | 22.44 |

0
