Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Aeson Series Multifunction Task Chair Supports Up to 275 lb, 15" 18.82" Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: AS42M14
Number: ALE-AS42M14
Add item to cart:
$281.00
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-AS42M14 |
| Description: | Alera® Aeson Series Multifunction Task Chair Supports Up to 275 lb, 15" 18.82" Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Fully adjustable office chair fits into any office space. Padded, height-adjustable arms provide added support. Customize position with swivel-tilt with adjustable tension control. Five-star base with carpet casters for carpeted or tiled floors. Some assembly required. Add comfort and productivity to your workspace with this stylish, multifunction task chair. Built with a curved, height-adjustable lumbar support that's designed to cradle your back and locks into position. Customize support for your neck, back, and shoulders with seat pan tilt adjustment, tension knob recliner, and height-adjustable, padded armrests. The breathable mesh back keeps you cool throughout the day. Stable, five-star base includes carpet casters, making it mobile over carpeted or tile floors. Some assembly required. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AS42M14 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $281.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Height Minimum | 15" |
| Seat Depth Maximum | 16.10" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 27.01" |
| Armrest Material | Polypropylene, Polyurethane |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Color Family | Black |
| Seat Width Maximum | 19.88" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Maximum | 44.41" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 16.18" |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Height Minimum | 23.50" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Arms Included | Yes |
| Overall Depth Maximum | 25.59" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Maximum | 25.55" |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Floor |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 18.82" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Armrest Color | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Posture Lock | No |
| Overall Height Minimum | 37.91" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Distance Between Arms | 17.72" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.05144 |
| Height: | 11.02 |
| Length: | 34.06 |
| Shipping Dimensions: | 34.06" x 24.21" x 11.02" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.25869 |
| Weight: | 42.34 |
| Width/Diameter: | 24.21 |

0
