Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® AdaptivErgo® Sit to Stand Perch Stool Supports Up 250 lb, Black
Manufacturer Number: AE35PSBK
Number: ALE-AE35PSBK
Add item to cart:
$413.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-AE35PSBK |
| Description: | Alera® AdaptivErgo® Sit to Stand Perch Stool Supports Up 250 lb, Black |
| Additional Information: |
Advanced active ergonomics goes from sitting to standing with ease. Pivoting angled column moves with the body for constant alignment. Perch or lean when you to perform fast tasks or fully sit down to concentrate on more complicated tasks. Goes from sitting height to standing height; perfect for use with height adjustable workstations. Auto return swivel seat moves with the body as you twist, and returns to front automatically when you get up. Dual integrated height adjustment levers for quick adjustments with either hand. Wide boomerang base for stability when leaning far forward. Advanced active ergonomics goes from sitting to standing with ease. Pivoting angled column moves with the body for constant alignment. Perch or lean when you wish to perform fast tasks or fully sit down when you wish to concentrate on more complicated tasks. Goes from sitting height to standing height. Perfect for use with height adjustable workstations. Auto return swivel seat moves with the body as you twist, and returns to front automatically when you get up. Dual integrated height adjustment levers for quick adjustments with either hand. Wide boomerang base for stability when leaning far forward. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AE35PSBK |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $413.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Posture Lock | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Integral Lumbar Support | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Seat Height Minimum | 22.44" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 14.37" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting, General Office & Task, Specialty |
| Overall Height Maximum | 35.03" |
| Global Product Type | Active Seating |
| Seat Depth Maximum | 11.81" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 32.28" |
| Base/Frame Color | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 15.35" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Minimum | 26.57" |
| Overall Width Maximum | 21.65" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.06051 |
| Height: | 9.05 |
| Length: | 22.44 |
| Shipping Dimensions: | 22.44" x 16.54" x 9.05" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.94385 |
| Weight: | 21.5 |
| Width/Diameter: | 16.54 |

0
