Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
ACCO PRESSTEX® Report Cover with Tyvek® Reinforced Hinge Side Bound, Two-Piece Prong Fastener, 3" Capacity, 8.5 x 11, Dark Blue
Manufacturer Number: A7025073A
Number: ACC-25073
Add item to cart:
$7.68
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ACC-25073 |
| Description: | ACCO PRESSTEX® Report Cover with Tyvek® Reinforced Hinge Side Bound, Two-Piece Prong Fastener, 3" Capacity, 8.5 x 11, Dark Blue |
| Additional Information: |
Leather-embossed, 20-pt, moisture-resistant, coated PRESSTEX® cover stock. Fasteners secure all pages. Reinforced Tyvek® hinges match color of cover. Look smart and be prepared with a durable, moisture resistant PRESSTEX® report cover. Keep all of your documents bound, clean and dry. 20 pt stock made in part of recycled materials. Reinforced Tyvek® hinges secure large stacks of papers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | A7025073A |
| Manufacturer Name: | ACCO® Brands |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 11 x 8-1/2, ACCO, Briefs, Cover, Covering, Dark Blue, Documents, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Pressboard Report Covers, Presstex Report Covers, Prong Fastener, Prong Fasteners, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Report, Report Cover, Report Covers, Resumes, Sheaths, Sleeves |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Capacity Range [Max] | 3" |
| Sheet Type | Punched |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Special Features | Side Bound—Holes 8.5" center to center. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Fastener Material | Metal |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Front Cover Color(s) | Dark Blue |
| Color Family | Blue |
| Number of Fasteners | 1 |
| Back Cover Color(s) | Dark Blue |
| Center To Center | 8.5" |
| Cover Material(s) | PRESSTEX® |
| Spine Color(s) | Dark Blue |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.69449 |
| Height: | 0.2 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 9.9" x 0.2" |
| Upc Code: | 050505250738 |
| Case Cube: | 0.01797 |
| Weight: | 0.3 |
| Width/Diameter: | 9.9 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.03185 |
| Height: | 12.64 |
| Length: | 16.32 |
| Shipping Dimensions: | 16.32" x 9.82" x 12.64" |
| Upc Code: | 50050505250733 |
| Case Cube: | 1.17229 |
| Weight: | 27.0 |
| Width/Diameter: | 9.82 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 70050505250737 |

0
