Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alba™ Over the Door Metal and Plastic Coat Hook 3 Pegs, Black, 20 lb Capacity
Manufacturer Number: PMS3P
Number: ABA-PMS3P
Add item to cart:
$106.47
/ Each
Ships next day
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ABA-PMS3P |
| Description: | Alba™ Over the Door Metal and Plastic Coat Hook 3 Pegs, Black, 20 lb Capacity |
| Additional Information: |
This wall coat peg features three rounded black plastic pegs, one hook for accessories, one metallic holder, and two hooks to fix over the door. Stylish design that blends in any office environment. Kind to clothes thanks to the large rounded tips on the ABS plastic coat pegs. This wall coat peg features three rounded black plastic pegs, one hook for accessories, one metallic holder, and two hooks to fix over the door. Very easy to affix without any tools thanks to its hook especially designed for doors (1.5 inches). Can also be used on cubicle partition walls of 1.5 inches. Very sturdy coat pegs that hold up to 20 pounds per hook. Stylish design that blends in with any office environment. Kind to clothes thanks to the large rounded tips on the ABS plastic coat pegs. Silver powder coated steel and ABS plastic. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | PMS3P |
| Manufacturer Name: | ALBA |
| Suggested List Price: | $106.47 |
| Supplier categories | Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101503 |
| Warranty | Manufacturer's one-year warranty. |
| Height | 12.99" |
| Hanger/Hook Type | Over The Door |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 3.54" (Hook), 1.57" (Top) |
| Mounting Details | Over The Door, Over The Panel |
| Hanger Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Hangers/Hooks | 3 |
| Hanger Material | Metal, Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 20 lbs |
| Width | 17.13" |
| Hook Material | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Hook Color | Black/Green |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Finish | Powder Coat, ABS |
| Hook Base Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 25.14728 |
| Height: | 4.7 |
| Length: | 15.0 |
| Shipping Dimensions: | 15.0" x 7.7" x 4.7" |
| Case Cube: | 0.31415 |
| Weight: | 7.9 |
| Width/Diameter: | 7.7 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.1269 |
| Height: | 5.5 |
| Length: | 15.9 |
| Shipping Dimensions: | 15.9" x 15.9" x 5.5" |
| Upc Code: | 63129710011904 |
| Case Cube: | 0.80466 |
| Weight: | 17.0 |
| Width/Diameter: | 15.9 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.83035 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 14.6 |
| Shipping Dimensions: | 14.6" x 3.9" x 2.0" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.0659 |
| Weight: | 1.9 |
| Width/Diameter: | 3.9 |

0
