Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Cambridge® Leah Bisch Academic Year Weekly/Monthly Planner Floral Art, 11 x 9.87, Cover, 12-Month (July to June): 2023 2024
Manufacturer Number: LB21905A
Number: AAG-LB21905A
Add item to cart:
$29.29
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AAG-LB21905A |
| Description: | Cambridge® Leah Bisch Academic Year Weekly/Monthly Planner Floral Art, 11 x 9.87, Cover, 12-Month (July to June): 2023 2024 |
| Additional Information: |
Planner has delicate floral pattern. One week per two page spread has unruled planning space and a section for notes. One month per two-page spread has unruled daily blocks, a notes section, past and future reference calendars and a tab for easy navigation. 8.5 x 11 page size. Special pages include a three-year reference calendar, four-year holiday list, future planning pages, seven pages of notes and a double-sided pocket. Durable poly cover stands up to wear and tear, while twin wire binding prevents snags. Add some fun to your planning! The Leah Bisch for Cambridge Academic Weekly Monthly Planner helps you keep your day, month and year organized with fresh, simplistic floral style. Planner has delicate floral pattern. One week per two-page spread has unruled planning space and a section for notes. 8.5 x 11 page size. One month per two-page spread has unruled daily blocks, a notes section, past and future reference calendars and a tab for easy navigation. Special pages include a three-year reference calendar, four-year holiday list, future planning pages, seven pages of notes and a double-sided pocket. Durable poly cover stands up to wear and tear, while twin-wire binding prevents snags. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | LB21905A |
| Manufacturer Name: | AT-A-GLANCE |
| Supplier categories | Office, Calendars, Planners & Personal Organizers, Appointment Books |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 44112005 |
| Calendar dated | true |
| Cover Theme | Floral |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Julian Dates | No |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Material(s) | Poly |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reversible | No |
| Binding Type | Wire-O |
| Sheet Color(s) | White |
| Calendar Reference Blocks | Past Month, Future Month |
| Separate Sections | (7) Notes, Future Planning Pages, 4-Year Reference Calendar, 4-Year Holiday List |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread, One Month per Two-Page Spread |
| Cover Color(s) | Beige, Green, Pink |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pocket Details | Double-Sided Storage Pocket |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Edition Year | 2023 to 2024 |
| Academic Year | Yes |
| Binding Color(s) | Gold |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Sheets per Calendar/Planner | 100 |
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 9.87 |
| Calendar Format | Weekly, Monthly |
| Dated/Undated | Dated |
| Color Family | Multicolor |
| Page Theme | Floral |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 43.90737 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 1.313 |
| Shipping Dimensions: | 1.313" x 9.875" x 11.0" |
| Upc Code: | 10038576447940 |
| Case Cube: | 0.08254 |
| Weight: | 3.624 |
| Width/Diameter: | 9.875 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 34.76488 |
| Height: | 11.875 |
| Length: | 10.438 |
| Shipping Dimensions: | 10.438" x 5.813" x 11.875" |
| Upc Code: | 30038576447944 |
| Case Cube: | 0.41697 |
| Weight: | 14.496 |
| Width/Diameter: | 5.813 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 70038576447942 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 32.82436 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 0.625 |
| Shipping Dimensions: | 0.625" x 9.25" x 11.0" |
| Upc Code: | 038576447943 |
| Case Cube: | 0.0368 |
| Weight: | 1.208 |
| Width/Diameter: | 9.25 |

0
