Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AT-A-GLANCE® Contemporary Monthly Planner Premium Paper, 11 x 9, Black Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
Manufacturer Number: 70206X05
Number: AAG-70260X05
Add item to cart:
$34.02
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AAG-70260X05 |
| Description: | AT-A-GLANCE® Contemporary Monthly Planner Premium Paper, 11 x 9, Black Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026 |
| Additional Information: |
Perfect for long-term planning and staying on track. High-quality paper features superior ink bleed resistance. One month per two-page spreads feature unruled daily blocks for event planning and tracking important dates. Extra column on each monthly spread provides space to list priorities. Special pages include future planning, notes and contacts pages. Twin-wire binding. Planner has twin-wire binding, and rose gold accents. This monthly planner features a unique cover with a contemporary embossed date design for a modern-day look. Tabbed one month per two-page spreads provide unruled blocks, past and future month reference calendars along with all federal holidays highlighted. In the back of the book, additional sections and special pages deliver plenty of space for notetaking and project management. Twin-wire binding keeps everything together while minimizing the potential for snags on clothing and bags. Printed on premium paper for superior ink-bleed resistance. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 70206X05 |
| Manufacturer Name: | AT-A-GLANCE |
| Supplier categories | Office, Calendars, Planners & Personal Organizers, Appointment Books |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44112005 |
| Calendar dated | true |
| Keywords | AT-A-GLANCE, Agendas, Annuals, Appointment Tracking, Calendars, Dates, Dating, Organizers, Pages, Planners, Time-Management |
| Seasonal Availability | Yes |
| Cover Color(s) | Black |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 9 |
| Special Features | Premium Paper—Resists ink bleed. |
| Pocket Details | (1) Double-Sided Pocket |
| Calendar Spread Format | One Month per Two-Page Spread |
| Binding Type | Wire-O |
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Julian Dates | Yes |
| Dated/Undated | Dated |
| Color Family | Black |
| Cover Material(s) | Soft-Touch Fiber Blend |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Edition Year | 2024 |
| Separate Sections | (40) Narrow & Quad Rule General Note Taking Pages, Important Contacts Section, Meeting Notes Section |
| Calendar Format | Monthly |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheets per Calendar/Planner | 48 |
| Sheet Color(s) | White |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Calendar Reference Blocks | Past Month, Future Month |
| Academic Year | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 26.22482 |
| Height: | 0.3 |
| Length: | 11.4 |
| Shipping Dimensions: | 11.4" x 9.5" x 0.3" |
| Upc Code: | 038576395329 |
| Case Cube: | 0.01563 |
| Weight: | 0.41 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.22482 |
| Height: | 11.375 |
| Length: | 1.5 |
| Shipping Dimensions: | 1.5" x 9.5" x 11.375" |
| Upc Code: | 10038576469126 |
| Case Cube: | 0.0938 |
| Weight: | 2.46 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.80216 |
| Height: | 4.375 |
| Length: | 11.938 |
| Shipping Dimensions: | 11.938" x 9.688" x 4.375" |
| Upc Code: | 30038576990884 |
| Case Cube: | 0.29282 |
| Weight: | 4.92 |
| Width/Diameter: | 9.688 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 70038576469128 |

0
