Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
3M™ Aqua Burnish Floor Pads 3100 Ultra High-Speed Burnishing 27" Diameter, 5/Carton
Manufacturer Number: 3100-27
Number: 968-835
Add item to cart:
$167.28
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 968-835 |
| Description: | 3M™ Aqua Burnish Floor Pads 3100 Ultra High-Speed Burnishing 27" Diameter, 5/Carton |
| Additional Information: |
Gentle action is ideal for frequent burnishing on soft finishes. Pad produces a high gloss with minimal floor burning and low finish removal. Washable, reusable pad has exceptional durability and long life. Can be used with electric, battery, or propane ultra-high-speed (1500 rpm and above) floor machines. Fibers throughout pad are uniformly coated with high-performance resin. The 3M™ Aqua Burnish Pad 3100 produces a high gloss on softer finishes while minimizing high-point burning and finish removal. This fine burnish pad is designed for use with ultra-high-speed (1500-3000 rpm) electric, battery, and propane burnishers. Conformable polyester fibers maximize pad-to-floor contact. Uniform distribution of resin throughout the floor pad translates into impressive performance over a long pad life. The open-web construction resists clogging and enables easy washing and reuse. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3100 |
| Stock Number: | 7000126176 |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Case count | 5 |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Floor & Carpet Care, Floor Pads-Cleaning, Buffing & Polishing |
| Network category | Janitorial Supplies & Equipment |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 47131801 |
| Keywords | Buffers, Burnishers, Floor-Care, Jan/San, Janitorial, Scrubbers, Strippers |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Burnish/Buff Floor Pads |
| Diameter | 27" |
| Case Count | 5 |
| For Use With | Ultra-High-Speed Burnishers (1,500+ RPM) |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Non-Woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Applicable Material | Floors |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Aqua |
| Floor Pads Application | Burnishing |
| Color Family | Blue |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.3835 |
| Height: | 5.75 |
| Length: | 28.5 |
| Shipping Dimensions: | 28.5" x 28.5" x 5.75" |
| Upc Code: | 50048011202643 |
| Case Cube: | 1.03 |
| Weight: | 6.575 |
| Width/Diameter: | 28.5 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 5 |
| Pack: | 5/Carton |
| Weight: | 0.576 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 2.43266 |
| Height: | 5.75 |
| Length: | 28.5 |
| Shipping Dimensions: | 28.5" x 28.5" x 5.75" |
| Upc Code: | 048011202648 |
| Case Cube: | 2.7028 |
| Weight: | 6.575 |
| Width/Diameter: | 28.5 |

0

