Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
WypAll* L40 Wipers, 10 4/5 x 10, POP-UP Box, White, 90/Box, 9 Boxes/Carton
Manufacturer Number: 03046
Number: 874-403
Add item to cart:
$173.55
/ Case
Ships in 2 days
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 874-403 |
| Description: | WypAll* L40 Wipers, 10 4/5 x 10, POP-UP Box, White, 90/Box, 9 Boxes/Carton |
| Additional Information: |
All-around wipers for routine industrial cleaning. Easily absorbs large spills and leaks. Ideal for routine industrial cleaning and maintenance. Soft enough to clean face and hands. Reinforced matrix for added strength when wet.Nine boxes of 90 wipes each |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 03046 |
| Manufacturer Name: | Kimberly-Clark Professional |
| Suggested List Price: | $206.81 |
| Color | White |
| Brand | WYPALL |
| Size | 10.8" x 10" |
| Case count | 810 Each |
| Packaging | Pop-Up Box |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Network category | Towel & Tissue Products |
| Unspsc | 47131502 |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Number of Plies | 1 |
| Material(s) | Double Recrepe (DRC) |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Length | 10" |
| Color(s) | White |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Disposable Dry Wipe |
| Application | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Applicable Material | Stainless Steel |
| Width | 10 4/5" |
| Case Count | 810 Each |
| Dirt Types | Oil |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 90 |
| Packaging | POP-UP* Box |
| Special Features | Pop-Up* Box |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 6.39535 |
| Height: | 18.875 |
| Layer Quantity: | 8 |
| Length: | 17.0 |
| Pallet Quantity: | 48 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 11.625" x 18.875" |
| Upc Code: | 10036000030461 |
| Case Cube: | 2.15 |
| Weight: | 13.75 |
| Width/Diameter: | 11.625 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 9 |
| Pack: | 9/Case |
| Weight: | 1.52778 |

0









