Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
GP SofPull® Premium 1-Ply Regular Capacity Centerpull Paper Towels. 7.8 X 15 in. White. 1920 sheets. 6 rolls per case.
Manufacturer Number: 28124
Number: 874-402
Add item to cart:
$75.32
/ Case
in stock
Green
Certifications:
Certifications:
FSC Certified
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 874-402 |
| Description: | GP SofPull® Premium 1-Ply Regular Capacity Centerpull Paper Towels. 7.8 X 15 in. White. 1920 sheets. 6 rolls per case. |
| Additional Information: |
These centerpull paper towels provide a hygienic, cost-effective alternative to full-size towel dispensers, with touchless dispensing that minimizes the risk of cross contamination. They are soft and absorbent, and each sheet dispenses fully open and ready to use. The towels dispense one at a time. They have an easy to load, self-threading design and offer a low paper indicator at approximately 50 sheets to ensure timely refills. They are ideal for foodservice, food processing, maintenance, general manufacturing, and healthcare facilities. 6 rolls, 320 towels per roll. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 28124 |
| Manufacturer Name: | Georgia Pacific Corp. |
| Suggested List Price: | $137.90 |
| Color | White |
| Brand | SofPull® |
| Ply | 1 |
| Size | 7.8 X 15 inches |
| Case count | 6 Rolls |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Network category | Towel & Tissue Products |
| Unspsc | 14111703 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 320 |
| Case Count | 6 Rolls |
| Packaging | Roll |
| Scent | Unscented |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Center-Pull Paper Towel Roll |
| Material(s) | Paper |
| Width | 7 4/5" |
| Color(s) | White |
| Length | 15" |
| Number of Plies | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Regular-Capacity Roll |
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Roll Length | 400 ft |
| Application | Bathrooms |
| Dirt Types | Liquid |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 7.19394 |
| Height: | 8.563 |
| Layer Quantity: | 6 |
| Length: | 22.375 |
| Pallet Quantity: | 72 |
| Shipping Dimensions: | 22.375" x 15.125" x 8.563" |
| Upc Code: | 10073310281244 |
| Case Cube: | 1.595 |
| Weight: | 13.0 |
| Width/Diameter: | 15.125 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 6 |
| Pack: | 6/Case |
| Weight: | 1.97833 |

0





