Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Heritage Biotuf® Compostable Can Liners. 1 mil. 48 gal. 48 X 42 in. Green. 100/case.
Manufacturer Number: Y8448YE R01
Number: 861-751
Add item to cart:
$112.07
/ Case
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Green
Certifications:
Certifications:
Compostable
Biodegradable Products Institute
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 861-751 |
| Description: | Heritage Biotuf® Compostable Can Liners. 1 mil. 48 gal. 48 X 42 in. Green. 100/case. |
| Additional Information: | These are compostable can liners. They are ASTM D6400 and Biodegradable Plastics Institute certified for compostability for industrial or municipal compost facilities They feature excellent puncture and tear resistance as well as optimum lifting strength and load capacity. These bags provide a convenient way to transport all types of compostable materials and are ideal for food scraps, compostable products, and other organic materials. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | Y8448YE R01 |
| Manufacturer Name: | Heritage Bag |
| Suggested List Price: | $177.04 |
| Capacity | 48 gallon |
| Color | green |
| Gauge | 1.00 mil |
| Brand | BioTuf |
| Size | 42 X 48 inches |
| Case count | 100 each |
| Packaging | Coreless Roll |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Bags & Liners, Bags |
| Network category | Trash Can Liners |
| Unspsc | 47121701 |
| Material(s) | Bioplast |
| Global Product Type | Bags-Can Liner |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | BPI Certified |
| Thickness | 1 mil |
| Capacity Range (Volume) [Max] | 48 gal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Application | Can Liner |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Green |
| Width | 48" |
| Height | .1" |
| Case Count | 100 each |
| Depth | 42" |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 26.18182 |
| Height: | 3.75 |
| Layer Quantity: | 7 |
| Length: | 19.5 |
| Pallet Quantity: | 112 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 13.0" x 3.75" |
| Upc Code: | 098241117656 |
| Case Cube: | 0.55 |
| Weight: | 18.6 |
| Width/Diameter: | 13.0 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 100 |
| Pack: | 100/Case |
| Weight: | 0.144 |

0



