Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Clorox® Healthcare® Germicidal Wipes, 12 x 12, Unscented, 110/Canister, 2 Canisters/Case.
Manufacturer Number: 30358
Number: 601-713
Safety Data Sheets:
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 601-713 |
| Description: | Clorox® Healthcare® Germicidal Wipes, 12 x 12, Unscented, 110/Canister, 2 Canisters/Case. |
| Additional Information: |
Hospital-grade disinfectant is EPA-registered to kill a total of 51 microorganisms, including all ESKAPE pathogens (E. faecium, S. aureus, K. pneumonia, A. baumannii, P. aeruginosa, E. aerogenes) in 30 seconds, Norovirus in one minute and TB and C. difficile in three minutes. Ready-to-use wipes are widely used throughout U.S. hospitals. Tested for surface safety on common healthcare equipment. Towel/Wipe Type: Cleaner/Detergent Wet Wipe; Application: Hospitals; Nursing Homes; Medical Facilities; Applicable Material: Acrylic; Ceramic; Chrome; Fiberglass; Glass; Metal; Plastic; Tile; Vinyl; Wood; Material(s): Non-Woven Fiber.
|
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 30358 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Hazardous: | No |
| Brand | Clorox® |
| Size | 12" x 12" Wipe |
| Case count | 2 Canisters |
| Network category | Chemicals |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 47131502 |
| Keywords | Cleaning, Cloths, Disinfectants, Disinfecting, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Maintenance, Sponges, Swabs, Towelettes |
| Scent | Unscented |
| Disclaimer Statement | For Healthcare Only |
| Application | Medical Facilities |
| Dirt Types | Viruses |
| Length | 12 |
| Packaging | Canister |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | EPA Registered |
| Towel/Wipe Type | Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wip |
| Number of Plies | 1 |
| Case Count | 2 Canisters |
| Color(s) | White |
| Applicable Material | Wood |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 110 |
| Width | 12 |
| Material(s) | Non-Woven Fiber |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 18.50575 |
| Height: | 8.44 |
| Layer Quantity: | 10 |
| Length: | 18.6 |
| Pallet Quantity: | 50 |
| Shipping Dimensions: | 18.6" x 9.6" x 8.44" |
| Upc Code: | 10044600303588 |
| Case Cube: | 0.87 |
| Weight: | 16.1 |
| Width/Diameter: | 9.6 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 2 |
| Pack: | 2/Case |
| Density: | 23.10713 |
| Height: | 7.6 |
| Length: | 8.9 |
| Shipping Dimensions: | 8.9" x 8.9" x 7.6" |
| Upc Code: | 044600303581 |
| Case Cube: | 0.34838 |
| Weight: | 8.05 |
| Width/Diameter: | 8.9 |

0




